Uvođenje mobilnih finansijskih usluga moglo bi do 2020. godine da poveća BDP Srbije za dva odsto i otvori 23.000 novih radnih mesta i smanji korupciju. To je rezultat studije koju je za Telenor uradila Boston konsalting grupa, čiji je predstavnik Judžin Goh objasnio da mobilne fnansijske usluge podrazumevaju obavljanje finansijskih transakcija putem mobilnog telefona. U Srbiji bar neku od mobilnih finansijskih usluga koristi 73 odsto odraslog stanovništva, a od toga je 43 odsto potpuno uključeno. Do 2020. godine u Srbiji bi broj aktivnih korisnika mobilnih finansijskih usluga mogao da se poveća sa 43 na 77 odsto, što bi dovelo do otvaranja novih preduzeća i radnih mesta i povećanja BDP-a. Do 2020. godine moglo bi biti otvoreno oko 19.000 novih preduzeća koje će dovesti do rasta godišnjih poreskih prihoda za 400 miliona dolara.
Uvođenje mobilnih finansijskih usluga moglo bi do 2020. godine da poveća BDP Srbije za dva odsto i otvori 23.000 novih radnih mesta i smanji korupciju.
To je rezultat studije koju je za Telenor uradila Boston konsalting grupa, čiji je predstavnik Judžin Goh objasnio da mobilne fnansijske usluge podrazumevaju obavljanje finansijskih transakcija putem mobilnog telefona.
Kako je rečeno na predstavljanju studije, u Srbiji bar neku od mobilnih finansijskih usluga koristi 73 odsto odraslog stanovništva, a od toga je 43 odsto potpuno uključeno.
Do 2020. godine u Srbiji bi broj aktivnih korisnika mobilnih finansijskih usluga mogao da se poveća sa 43 na 77 odsto, što bi dovelo do otvaranja novih preduzeća i radnih mesta i povećanja BDP-a, navodi se u istraživanju.
Do 2020. godine moglo bi biti otvoreno oko 19.000 novih preduzeća koje će dovesti do rasta godišnjih poreskih prihoda za 400 miliona dolara.
Da bi MFU zaživele, Goh je kazao da je potrebno više elemenata, među kojima su dobri propisi, kvalitetan poslovni model, distributivna mreža usluga preko agenata i obrazovanje potrošača tj. poznavanje finansijskih usluga i uspostavljanje poverenja u te uluge.
Ukoliko bi se stvorilo odgovarajuće okruženje, 36 odsto odraslog stanovništva bi do 2020. godine moglo postati korisnici MFU, naveo je Goh, dodajući da glavni motiv za njhovo usvajanje predstavlja ušteda vremena i novca, manji troškovi transakcija i prilagodjeni proizvodi potrebama korisnika.
Na taj način bi korisnici izbegli potrebu odlaska u banku, potrošili manje vremena na birokratske prepreke, a smanjili bi i rizike rukovanja gotovinom, kao što su gubici, krađe i prevare, objasnio je Goh.
On je ukazao da mobilne finansijske usluge mogu doprineti ekonomskom, kulturnom i socijalnom razvoju kroz povećanu globalnu konkurentnost i ravnomeran regionalni razvoj, poboljšati pristup obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti, kao i podsticanje elektronske uprave.
Goh je dodao da MFU, takođe, mogu doprineti efikasnijoj isplati subvencija, penzija i socijalne pomoći.
Srbija je trenutno na 78. mestu od 178 zemalja po Indeksu prepoznavanja korupcije, jednim od najvažnijih problema koji pogađaju zemlju. a MFU doprinose isključivanje posrednika i smanjenje iznosa gotovine u prometu, čime se smanjuje i korupcija, zaključio je Goh.
Državni sekretar za Digitalnu agendu u Ministarstvu za kulturu, medije i informaciono društvo Jasna Matić je istakla da se Srbija nalazi na sredini skale zemalja koje će imati koristi od plaćanja mobilnim telefonima.
"U Srbiji je penetracija mobilnih telefona veća od 100 odsto, a kako nismo u grupi najrazvijenijih zemalja u svetu, pa mnogobrojne usluge i infrastruktura nisu raspoložive svim našim građanima, porebno onim u nerazvijenim delovima zemlje, mobilna telefonija može da ima velikog značaja u unapređenju kvaliteta njihovog života'', kazala je Matićeva.